Strona główna Aktualności Wiosenny numer „Polskie Mięso”

Wiosenny numer „Polskie Mięso”

Wskutek afery z nielegalną rzeźnią, o której poinformowały media na całym świecie, Polskę na celownik wzięła Komisja Europejska, która postawiła całą branżę mięsną pod pręgierzem. Jakby tego było mało minister rolnictwa rzucił podejrzenia na pojedyncze firmy, że importują wieprzowinę, co psuje polskie rolnictwo. O skutkach tych wydarzeń w rozmowie z Dorotą Niedzielą, zastępczynią przewodniczącego sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Indie to odrębny kontynent w Azji. To także drugie najludniejsze państwo na świecie i rynek o systematycznie rosnącej konsumpcji żywności. To także rynek bardzo zróżnicowany pod względem zachowań konsumenckich. Najwięcej z mięs spożywa się tam drobiu. Największą uwagę przyciąga nie wysokiej jakości produkt, a oferta na długie lata. Przedstawiamy poradnik jak się przygotować do ekspansji oraz rozmowę J.J. Singh, który powiedział nam, gdzie jest potencjał dla polskiego drobiu.

Wielkimi krokami zbliża się wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, do której w 2018 roku Polska wyeksportowała żywność za kwotę 2 mld 694 mln EUR, gdzie mięso i wyroby z niego stanowiły sumę 595 mln EUR. Przedstawiamy przewodnik po tym, jakie zasady prawne będą obowiązywać w sektorze żywności po godzinie zero oraz gdzie ich szukać.


Zakłady utylizacyjne oraz przedsiębiorstwa mięsne w łańcuchu produkcji żywności są ściśle ze sobą powiązane. Obie branże mogłyby zarabiać jeszcze więcej, ale z niezrozumiałych powodów tak się nie dzieje. Ryszard Burzyński, prezes zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Utylizacyjnego w rozmowie z „Polskim Mięsem” wyjaśnia, gdzie jest niewykorzystana nisza oraz co zrobić by zamienić ją w złotą żyłę.

Od dawna trwa dyskusja na temat możliwości stosowania lub zakazu GMO i informowania o tym konsumentów. Dyskusja na ten temat wielokrotnie była emocjonalna. Obecnie do sejmu wpłynął projekt ustawy oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów. Ustawa ma uporządkować temat GMO dla konsumentów jak i producentów. Jak więc będą mogły postępować zakłady mięsne?

Polską branże mięsną postrzega się jako konserwatywną rządzoną przez stare pokolenie. Tymczasem coraz częściej prezesami czy głównymi menadżerami są młodzi ludzie, którzy mają nową wizję branży mięsnej, a która nie zrywa z przeszłością, a wręcz przeciwnie wykorzystuje ją do budowy przedsiębiorstw przyszłości. Paweł Zakrzewski, prezes Zakładów Mięsnych Stanisławów w rozmowie z „Polskim Mięsem” opowiedział jak to jest być młodym menadżerem.

W dziale Z działalności Związku znajdą Państwo informacje o sukcesach Związku oraz wydarzeniach promujących polski drób i wołowinę, które odbiły się szerokim echem w mediach.

Szczególnej uwadze polecamy nowości legislacyjne. W prawie unijnym oraz polskim pojawiło się wiele aktów prawnych, które dotyczą ścisłej działalności branży mięsnej oraz w ogóle działalności gospodarczej.

Link do najnowszego wydania „Polskiego Mięsa”

https://issuu.com/redakcjapm/docs/pm_31_2019