Informacja prasowa – Konferencja prasowa Rady Gospodarki Żywnościowej – Warszawa, 27.03.2013.
Polski system urzędowej kontroli bezpieczeństwa i jakości żywności jest w pełni zgodny ze wszystkimi wymaganiami Unii Europejskiej. Jego skuteczność w niczym nie odbiega od skuteczność systemów funkcjonujących w pozostałych krajach UE.
Pomimo zaliczenia unijnego systemu bezpieczeństwa i jakości żywności do jednego z najbardziej bezpiecznych i wymagających pod względem stosowanych standardów na świecie, incydenty żywnościowe dotyczące zarówno, jakości jak i bezpieczeństwa żywności mają miejsce praktycznie w każdym kraju UE. Ilość incydentów jest zasadniczo wprost proporcjonalna do wielkości produkcji produkcji żywności w danym kraju. Alerty systemu RASFF odnotowane w ciągu ostatnich dwóch lat wskazują, że żaden kraj, niezależnie od stopnia zaawansowania technologicznego i wielkości gospodarki żywnościowej nie jest w stanie wprowadzić 100 procentowo szczelnego systemu urzędowej kontroli żywności. Incydenty dotyczące zafałszowania produktów żywnościowych tj. jak np. incydent z zafałszowaną wołowiną potrafią objąć swoim zasięgiem praktycznie wszystkie kraje członkowskie niezależnie od sposobu organizacji służb kontrolnych.
Incydenty żywnościowe nie ominęły również Polski, jako jednego z największych producentów żywności w UE. Incydent zafałszowaniem żywności solą wypadową, czy też zafałszowania suszu jajecznego, oraz szereg pomniejszych incydentów, których liczba w ciągu ostatnich 2 lat wyniosła około 227 (dla porównania Niemcy 316, Francja 251, Hiszpania 282, Anglia163, Czechy 43, Słowacja 41) nie były jednak incydentami dotyczącymi bezpieczeństwa żywności, a jedynie zafałszowania i jakości.
Polska nie była sprawcą żadnego z poważnych incydentów żywnościowych mających wpływ na zdrowie i życie konsumentów, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat w Unii Europejskiej.
Skażenie żywności bakterią escherichia coli w Niemczech pociągnęło za sobą ponad 200 ofiar śmiertelnych, wprowadzenie na rynek żywnościowy tysięcy litrów trucizny w postaci alkoholu metylowego w Czechach pociągnęło za sobą kilkadziesiąt ofiar, w tym również w Polsce (ok. 10 ofiar). Jednak nawet tak poważne incydenty dotyczące bezpieczeństwa żywności nie były podstawą do twierdzenia, że czeski czy też niemiecki system bezpieczeństwa i jakości żywności nie działa.
Formułowane w Republice Czeskiej (ostatnio nawet przez związki zawodowe) postulaty, by wprowadzić zakaz sprzedawania żywności z Polski są nieuzasadnione. Co więcej byłyby one niezgodne z obowiązującym wszystkich członków Unii Europejskiej prawem. Odpowiedzialność zbiorowa za incydenty żywnościowe nie może być stosowana w Unii Europejskiej.
Naczelną zasadą działania unijnego systemu bezpieczeństwa i jakości żywności jest pełna odpowiedzialność producenta za jakość i bezpieczeństwo wprowadzanego do obrotu produktu żywnościowego. Oznacza to, że za dany incydent żywnościowy odpowiedzialny może być wyłącznie konkretny producent, który wprowadził na rynek konkretną partię zafałszowanego lub niebezpiecznego produktu, o ile zostało to potwierdzone przez odpowiednie służby kontrolne. Unijny system bezpieczeństwa i jakości żywności nie przewiduje odpowiedzialności zbiorowej producentów czy też krajów, a wszelkie ograniczenia w handlu wspólnotowym mogą być stosowane jedynie w sytuacjach niemożliwych do opanowania skażeń żywności (tak jak w przypadku czeskiego metanolu) lub epidemii. Nie przewiduje również orzekania winy producenta bez przeprowadzenia odpowiednich procedur kontrolnych i wydania oficjalnej decyzji, od której każdy producent ma prawo się odwołać.
Wykorzystywanie pojedynczych incydentów żywnościowych, które stanowią promil w całym obrocie żywnością do wprowadzanie kompleksowego zakazu importu z jakiegokolwiek kraju należy uznać za ewidentne niezgodne z obowiązującym prawem unijnym. Stosowane środki nacisku administracyjnego i formy komunikowania o incydentach żywnościowych w Czechach noszą znamiona protekcjonizmu rynku i tworzenia barier w obrocie wewnątrzwspólnotowym.
Wspólny rynek europejski oparty jest na podstawowym prawie do swobodnego przepływu towarów i usług, w tym również produktów żywnościowych. Wszystkie działania, które nie są zgodne ze szczegółowymi regulacjami rynkowymi należy uznać za tworzenie barier w handlu wspólnotowym, co powinno mieć określone konsekwencje finansowo-gospodarcze dla każdego kraju, który stosuje tego typu protekcjonistyczne działania.
Przykładem tego typu działań jest prowadzona od roku w czeskich, a za ich przykładem również słowackich mediach, negatywna kampania wobec polskiej żywności. Jakość i bezpieczeństwo polskiej żywności podważa czeska prasa, radio i telewizja oraz ministerstwo rolnictwa i miejscowe inspektoraty rolno-spożywcze. Polska żywność jest kontrolowana kilkukrotnie częściej niż jakakolwiek inna sprowadzana do Czech, a każde nawet najdrobniejsze uchybienie jest natychmiast nagłaśniane w mediach, bez dania jakiejkolwiek możliwości obrony producentowi.
Za niedopuszczalną z punktu widzenia obowiązujących w Unii Europejskiej norm współpracy i zasad wspólnotowego rynku należy uznać wypowiedzi czeskich wysokich urzędników państwowych, przypisujących odpowiedzialność zbiorową wszystkim polskim produktom z powodu stwierdzonych uchybień i podważające system urzędowej kontroli żywności w Polsce. Jako przykład takich działań można podać wypowiedź Głównego Inspektora Inspekcji Rolno Spożywczej p. Jakuba Sebesty z dnia 13.02.2013, Który w programie []24 stwierdził publicznie, że: …„Mówiąc prawdę, jak przeczytam na etykiecie, z czego jest polski artykuł wyprodukowany, staram się go omijać“.
Ta sama inspekcja prowadzi oficjalną stronę internetową, na której publikuje nazwy rzekomo niebezpiecznych lub niewłaściwej, jakości produktów oraz ich producentów. W dużej mierze dotyczy to firm polskich, które stwierdzają, że nie dano im jakiekolwiek możliwości dochodzenia swoich racji i odwołania się od zawartych na stronie stwierdzeń. Na stronie publikowane są obecnie wyniki kontroli nawet z przed dwóch lat, o których firmy nie były powiadomione. Stosowana przez czeską inspekcję metoda kontroli i publikacji wyników jest sprzeczna z obowiązującymi w UE zasadami powiadamiania RASFF (Rapid Alert System For Food and Feed), w którym nie występuje pojęcie produktu o niewłaściwej jakości, a jedynie produktu niebezpiecznego lub zafałszowanego.
Na początku lutego br. temat złej polskiej żywności zaczął się pojawiać w najbardziej uznawanych programach publicystycznach również w mediach publicznych. Jednym z nich jest np. program „Otazky Vacalva Moravce“ w programie pierwszym Czeskiej Telewizji.
Vaclav Moravec zaprosił do dyskusji Ministra Rolnictwa RC Petra Bendla, Szefa Inspekcji Rolno- Spożywczej Jakuba Šebestu oraz Szefa Zrzeszenia Handlu i Ruchu Turystycznego RC (drugiego najwiekszego w Czechach zrzeszania pracodawcow) Zdeňka Juračka.
Goście programu mocno krytykowali, jakość polskiej żywności i służby odpowiedzialne za jej bezpieczeństwo. W trakcie debaty wyłonił się obraz Polski, jako kraju, w którym nie funkcjonuje prawidłowo system nadzoru nad bezpieczeństwem żywności. Prezes Juraček powiedział, wprost, że gdyby w Polsce reguły kontroli żywności były określane tak jak w Czechach, nie dochodziłoby do afer. Zastanawia fakt, że udowadniając wyższość czeskiej kontroli żywności nad polską, przedstawiciele rządu czeskiego, nie wspomnieli o tragicznej w skutkach aferze z czeskim metanolem. Z aferą tą czeskie służby nie mogły sobie poradzić przez ponad miesiąc, a jej zasięg do tej pory nie został w pełni wyjaśniony.
Przy okazji konferencji prasowej Zrzeszenia Handlu i Ruchu Turystycznego RC, która odbyła się w Pradze 19 lutego wypowiadano się na temat ogólnokrajowego zakazu importu żywności z Polski. Szef zrzeszenia, jako jedyny z czeskich oficjeli wyraził pogląd, że nie wolno posądzać wszystkich producentów o nieuczciwość, kiedy złych praktyk dopuszczają się tylko niektórzy. Media przy prezentacji tego tematu pisały: „Celoplošny zakaz dovozu potravin z Polska“, czyli „Ogólnokrajowy zakaz importu polskiej żywności“ i dopiero w trakcie rozmów sprostowywały to oświadczenie.
Każdy z wymienionych powyżej przykładów w połączeniu w nieustannie trwającą nagonką medialną dyskredytującą wszystko, co zostało wyprodukowane w Polsce należy uznać za sprzeczne z zasadami wspólnego rynku UE, tworzenie barier w handlu oraz nieuczciwą konkurencję o wyraźnie polityczno-gospodarczym charakterze.
Niemal po roku tej intensywnej nagonki na polskie produkty żywnościowe, należy stwierdzić (w oparciu wstępne dane statystyczne), że doszło do wyhamowania rozwoju eksportu do Czech. Polska z wynikiem (7%) straciła pozycję lidera, co do międzyrocznej dynamiki rozwoju eksportu. Wyprzedziły nas Niemcy (9,3%), Słowacja (13,0%), Austria ( 22,4%) oraz Węgry (14,4%). Po raz pierwszy od czterech lat nastąpił spadek wartości importu z Polski gotowych wyrobów, takich jak: sery i twarogi (-3,5%), inne wyroby mleczne (-3,8%), jaja (-3,7%), ryby konserwowe (-8,9%), warzywa i owoce konserwowe (-6,0%), słodycze (-6,1%), dodatki spożywcze typu: sosy, keczupy, ocet, itp. (-6,0%), kawa i jej substraty (-7,7%), a równocześnie wzrost importu wyrobów nieprzetworzonych, tj. cukru, świeżych owoców i warzyw, kukurydzy, mięsa świeżego i mrożonego.
Z powyższego wynika, że powszechna krytyka jakości i bezpieczeństwa polskiej żywności (nawet przy ogólnym wzroście importu z Polski w tej branży), skłania konsumentów czeskich do rezygnacji z polskich produktów – zwłaszcza gotowych, i stanowi skuteczną barierę w handlu.
Negatywna i nierzetelna kampania medialna w którą zaangażowani są wysocy urzędnicy szczebla rządowego oraz politycy, stanowi poważne naruszenie polskich interesów gospodarczych poprzez bezprecedensową próbę zniszczenia wizerunku i wiarygodności polskich produktów i Polski jako członka Unii Europejskiej.
Negatywna kampania dotycząca polskich produktów narusza normy stosowane w Unii Europejskiej dotyczące odpowiedzialność w zakresie jakości i bezpieczeństwa żywności oraz stanowi zabronioną w UE próbę tworzenia barier w handlu wspólnotowym i protekcjonizmu rynku, należy jak najszybciej poważnie zająć się zagadnieniem wykorzystywania incydentów żywnościowych do protekcjonizmu rynku.
Apelujemy o podjęcie jak najszybszej interwencji przez Rząd Polski jak również przez Komisję Europejską, gdyż tworzenie tego typu barier w handlu wspólnotowym poważnie narusza fundamenty unijnego rynku. Apelujemy też do Rządu Republiki Czeskiej o rzetelne zajęcie kwestią łamania zasad i przepisów regulujących obrót wewnątrzwspólnotowy.
Wykorzystywanie incydentów żywnościowych dla wprowadzania protekcjonizmu rynku, podważa również wiarygodność całego systemu bezpieczeństwa i jakości żywności w UE.
Tego typu działania w dłuższym okresie czasu stanowią zagrożenie dla wiarygodności wszystkich unijnych producentów żywności i mieć katastrofalne skutki dla całej unijnej gospodarki.
Informacje dodatkowe:
Republika Czeska jest trzecim co do wielkości obrotów rynkiem zbytu polskich artykułów rolno – spożywczych i trafia tam 6,2% polskiego eksportu w tej branży. Według Czeskiego Urzędu Statystycznego, wartość czeskiego importu z Polski w branży rolno –spożywczej w 2012 roku wyniosła 868 mln EUR i w porównaniu do roku poprzedniego wzrosła o 7,6%. Polska od wielu lat jest drugim co do wielkości dostawcą żywności na rynek Czeski z udziałem 16%, po Republice Federalnej Niemiec z udziałem 23,6%. Import z Polski i Niemiec stanowi ponad połowę wyszystkich imprortowanych towarów rolno – spożywczych do Republiki Czeskiej. Należy jednak tutaj podkreślić, że w porównaniu z rokiem 2000 udział Niemiec w czeskim imoprcie wzrósł o ok. 50%, a Polski o ok. 200%.
Informacje o polskiej żywności w czeskich mediach
Zestawienie najważniejszch artykułów i tytułów z czeskich mediów, z agencji informacyjnej Hill and Knowlton z Pragi, pokazujące skalę negatywnej kampanii wobec polskich produktów.
Summary of main articles and topics (December 2012 – February 2013)
Monitoring – Polish food in Czech media
Speculation about prohibition of food import from Poland | ||
People from Slovakia ask for protection against Polish products | E15 | 20.2.2013 |
Czech Republic would stop the import for a while | Lidové noviny | 20.2.2013 |
Juračka: Prohibition of Polish food? We want to stop import food only from some importers |
Č24 | 19.2.2013 |
Czech Republic still breaks European directives | businessinfo.cz | 19.2.2013 |
5 important news from business that you should know this morning | byznys.ihned.cz | 19.2.2013 |
The Union of commerce asks for prohibition from concrete importers, not from all | finance.cz | 19.2.2013 |
Czech food producers ask for prohibition of import food from Poland | ct24.cz | 29.1.2013 |
President of Czech food chamber ask for prohibition of import food from Poland | ČRo 1 – Radiožurnál | 29.1.2013 |
Prohibition of import food from Poland | ČRo 1 – Radiožurnál | 29.1.2013 |
Prohibition of import food from Poland | ČRo Regina | 29.1.2013 |
President of Czech food chamber Miroslav Toman asks for prohibition of import food from Poland | ČRo 1 – Radiožurnál | 29.1.2013 |
Stop importing food from Poland | ČT 1 | 29.1.2013 |
Czech food producers ask for prohibition of import food from Poland | ČT 24 | 29.1.2013 |
Czech food chamber does not agree with Bendl: He wants prohibition of import food from Poland | parlamentnilisty.cz | 29.1.2013 |
President of Czech food chamber asks for temporary prohibition of import food from Poland | zpravy.rozhlas.cz | 29.1.2013 |
Czech food producers ask for prohibition of import food from Poland | ct24.cz | 29.1.2013 |
Interview with Miroslav Toman | ČRo 1 – Radiožurnál | 29.1.2013 |
President of Czech food chamber asks for temporary prohibition of import food from Poland | ČRo 1 – Radiožurnál | 29.1.2013 |
Poor-quality of Polish food | ||
Stricter punishments for poor-quality food | Prima Family | 10.2.2013 |
Poor-quality of Polish food | ČRo 1 – Radiožurnál | 29.1.2013 |
Poor-quality of Polish food | ČT 1 | 22.1.2013 |
Purchase food abroad? Czechs stay at home | ct24.cz | 15.12.2012 |
Scandal with horse meat | ||
Scandal with horse meat for beef issued already intervened Nestlé | ČRo 1 – Radiožurnál | 19.2.2013 |
Poland accuse Irish butchers from horseflesh in the hamburger | e15.cz | 7.2.2013 |
The dispute over the horse burgers: Poland wants to examine the Irish factory | tyden.cz | 7.2.2013 |
Poland wants because of a dispute over the Irish meat processors to verify | finance.cz | 7.2.2013 |
People are afraid to buy Polish food / less believe them | ||
Do not be afraid of Czech food, invite representatives of local companies | ct24.cz | 4.2.2013 |
Fear of Polish food already in Slovakia | ct24.cz | 30.1.2013 |
Caution to Polish food | ČT 1 | 30.1.2013 |
Inspection of imported Polish food | ČT 24 | 30.1.2013 |
Czechs are less confident Polish food | ČRo 1 – Radiožurnál | 29.1.2013 |
Czechs are less confident Polish food | ČRo České Budějovice | 29.1.2013 |
Czechs are less confident Polish food | ČRo Plzeň | 29.1.2013 |
Czechs are less confident Polish food | ČRo Plzeň | 29.1.2013 |
Czechs are less confident Polish food | ČRo 1 – Radiožurnál | 29.1.2013 |
Contaminated Polish cookies | ||
Europian Union deals with Polish “poison seasoned” sweets | e15.cz | 24.1.2013 |
Contaminated polish cookies – market recall | TV Nova | 23.1.2013 |
Customers can return contaminated polish cookies even without the receipts | ČRo 1 – Radiožurnál | 22.1.2013 |
Customers doesn’t need to have a receipts to return contaminated polish cookies | ČRo Plzeň | 22.1.2013 |
Contaminated polish cookies – stores recall | Prima Family | 22.1.2013 |
Cookies “upgraded” by rat poison | TV Nova | 22.1.2013 |
Case of contaminated cookies can lead to an embargo on all polish products | zpravy.rozhlas.cz | 22.1.2013 |
Poles exported to Czech Republic cookies “upgrated” by rat poison | e15.cz | 21.1.2013 |
There was found a rat poison in cookies. Don’t you have them at home? | tyden.cz | 21.1.2013 |
Ministry of Agriculture CZ – support of Czech products (versus Polish products) | ||
Ministry and traders agree on greater support for domestic food | businessinfo.cz | 11.2.2013 |
Minister Bendl: Traders make more space for domestic food | parlamentnilisty.cz | 11.2.2013 |
Bendl and traders: Support for domestic food | prvnizpravy.cz | 11.2.2013 |
Ministry of Agriculture with the Poles to the effective protection of the market still have not agreed | zpravy.rozhlas.cz | 29.1.2013 |
The import of Polish food significantly increasing | ||
Imports rose | Zemědělec | 4.2.2013 |
Food imports from Poland breaks all records | Haló noviny | 31.1.2013 |
Imports of Polish food to the Czech Republic has increased fourfold | vitalia.cz | 31.1.2013 |
Food imports from Poland grows, despite multiple scandals | novinky.cz | 30.1.2013 |
Imports of Polish food has grown since 2000, more than four times | finance.cz | 29.1.2013 |
Polish producers are conquering the Czech Republic. They are amazed. | aktualne.cz | 14.12.2012 |
Low price of Polish food | ||
Price decides. Interest in the Polish food despite the scandals | e15.cz | 30.1.2013 |
Czechs buy cheap Polish food despite the scandals, import breaks records | ekonomika.iDNES.cz | 30.1.2013 |
Czech customers did not interested about the scandals. Food from Poland is cheap, so goes like hotcakes | lidovky.cz | 30.1.2013 |
Scandals with Polish food didn´t scare Czechs | Rádio Blaník | 30.1.2013 |
Czech customer, when buying food, is still mainly oriented by price | ČRo 1 – Radiožurnál | 29.1.2013 |
Linki do programów o polskiej żywności w których pozwolono wypowiedzieć się stronie polskiej
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/213411000100226/obsah/246275-plosny-zakaz-dovozu-polskych-potravin/
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096898594-udalosti-komentare/213411000370226/
(zaczyna sie w 34,50 min.)
Czeski import z Polski w grupie żywności i zwierząt żywych w 2012 r.
Wyszczególnienie |
w tys. EUR |
Dynamika 2011=100% |
Udział w % |
||
Żywność i zwierzęta żywe łącznie – w tym: |
867 931 |
107,6 |
100,0 |
||
01 | Mięso i wyroby z mięsa |
208 970 |
115,1 |
24,1 |
|
02 | Wyroby z mleka i jaja |
159 202 |
93,9 |
18,3 |
|
04 | Zboża i wyroby zbożowe |
128 895 |
137,5 |
14,9 |
|
09 | Różne wyroby i dodatki spożywcze |
106 478 |
96,9 |
12,3 |
|
05 | Warzywa i owoce |
90 363 |
107,8 |
10,4 |
|
07 | Kawa, herbata, kakao, przyprawy |
79 495 |
88,6 |
9,2 |
|
06 | Cukier i wyroby z cukru, miodu |
34 556 |
140,0 |
4,0 |
|
08 | Pasza dla zwierząt |
34 423 |
119,8 |
4,0 |
|
03 | Ryby, skorupiaki i mięczaki |
22 436 |
99,0 |
2,6 |
|
00 | Zwierzęta żywe |
3 113 |
122,6 |
0,4 |
Źródło: Czeski Urząd Statystyczny
Jak Czesi widzą obecnie polską żywności:
Babka polska
Do 50 dkg pomielonego tynku dodajemy 1 dkg silnie pieniącego się proszku do prania. Żółtka z 3 zepsutych jajek ucieramy z 5 g technicznej sacharyny. Następnie dodajemy 1 dl oleju napędowego, 1 dl półtłustej emulsji żeźnej i kostkę rozpuszczonego mydła dla psów. Wszystkie składniki dokładnie wymieszamy i wyrobimy ciasto. W gaśnicy pianowej ubijemy pianę i ze szczyptą soli technicznej wmieszamy ją do ciasta. Ciasto podzielimy na dwie części. Do jednej z nich dodamy polskie bio kakao z zawartością 0% kakao. Aby uzyskać piękny marmurek, wlejemy oba ciasta na przemian do blachy wysmarowanej łojem jelenim i posypanej mięso – kostną mączką. W trakcie pieczenia szpadką przekłuwamy tworzące się pęcherzyki powietrza, tak aby rakotwórcze gazy mogły swobodnie unikać. Pieczemy mniej więcej godzinę aż babka będzie niebieska. Po wyjęciu z formy pojejemy polewą z Prymalxu (farba) i posypiemy kluleczkami steropianu oraz posypiemy gipsem.